Telefon
WhatsApp
  • 13 Mart 2021, 09:06
Hızlı Okuma Teknikleri

“Hızlı Okuma Teknikleri “ denen şey üzerinde anlamlı bir şeyler söylemeyi ummak belki de yararsız. Çoğu zaman olduğu gibi bu konuda aşırıya kaçanlar ortalığı o kadar saçma fikirleri doldurdular ki, bütün bu tantana arasındaki aklıselim sahibi insanların sesi pek duyulmuyor.  Jack Parr şovu gibi platform kullanan sol aşırılar bize dakikada on bin, on beş bin, yirmi bin sözcük okuyabileceğimizi söylüyor.

Bunların karşı uçtaki muhalifleri de daha anlamlı şeyler söylemiyor. George Stevens, 26 Ağustos 1961 tarihli, “HIZLI, DAHA HIZLI OKU!” başlıklı bir yazısında, Gibbon’un Gerileyiş ve Çöküş’ünü bir fincan kahve içinceye kadar okuduğumuzda elimize ne geçeceğini soruyor. Buna karşı, dakikada bir sözcük okuyuncaya kadar yavaşlarsak elimize ne geçecek diye sorulabilir. Bu durumda Gerileyiş ve Çöküş’ü okumak 21 bin saat ya da ( günde sekiz saat okumayla) 2625 gün sürerdi.

Hızlı Okuma Tekniklerinden haberi olmamak bazıları için bir gurur kaynağı. Bunu bilmeyi istemiyorlar. İnsanın okuma hızı Tanrı vergisi gibi; bunu ölmek ya da Allah göstermesin – değiştirmeye çalışmak da küfür gibi görülüyor. Herhalde herkesin okuma hızının mükemmel olduğu düşünülüyor. Belki de öyledir. Ama olgular böyle bir iyimserliğe doğrusu hak verdirmiyor.

Yelpazenin diğer ucunda da, dakikada çok hızlı okuma ile okudukları on binlerce sözcükle övünenler var. Boş ve aptalca bir iddia! Dakikada 20-30 bin sözcük okuyan biri kitapları şöyle bir karıştırıyor olabilir ama asla okuyor olamaz. Çok az istisna dışında, Hızlı Okuma Teknikleri ile dakikada 2000 sözcükten fazlasını okuyup anlamak mümkün değildir.

Belki de en doğrusu aşırıları ait oldukları yerde yalnız bırakıp konuyu gerçekçi bir şekilde ele almak. Ortalama bir yetişkin dakikada yaklaşık 200-250 sözcük okur. Bu benim de üniversite öğrencilerinde tanık olduğum ortalama hızdır.

Fakat benim sınıflarım da Hızlı Okuma Teknikleri okuma hızı dakikada 500 ile 1200 arasında değişmektedir. Bu, bazı öğrencilerin diğerlerinden yedi kat daha hızlı okuduğu anlamına gelir. Bu fark genel nüfus içinde muhtemelen çok daha yüksektir.

Paylaş

Hızlı Okuma Teknikleri

Gazete Nasıl Okunur?

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! 0216 330 22 06

BİZ SİZİ ARAYALIM