Telefon
WhatsApp
  • 13 Mart 2021, 08:55
Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI EDİNMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ ADIMLARI TAMAMLADIKÇA, OKUMAYI GÜNLÜK BİR RUTİN HALİNE GETİRİP TAM BİR KİTAP KURDUNA DÖNÜŞTÜĞÜNÜZÜ GÖRECEKSİNİZ!

– BİR KİTAP SEÇİN
Etrafta hiç kitabın olmadığı bir yerdeyseniz, nasıl okuyabilirsiniz ki? Okuyacak bir şeyler bulun. Gazete, dergi, roman; herhangi bir şey… Önemli olan; seçtiğiniz yayının size bir başlangıç sağlaması. Buradaki püf noktası şu: ilk etapta ağır bir kitap seçmeyin!
– GÜNLÜK OKUMA RUTİNİNİZ OLSUN
Ne okuyacağınıza karar verdiniz. Şimdi sıra, günde 20 dakikanızı sadece okuyarak geçirmeye geldi… Bu 20 dakika boyunca tamamen kitaba odaklanın, başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. 20 dakika sonra kitabı kapatıp başka şeylerle ilgilenebilirsiniz. Bunu her gün tekrarlayın. Alışkanlık haline getirin. Zamanla 20 dakikayı günde 40 – 60 dakikaya çıkarın.
– SIKILDIYSANIZ YARIDA BIRAKIN
Başladığınız kitaba bir türlü odaklanamıyor sanız, sıkılıyorsanız veya bitiremeyecek gibi hissediyorsanız sakın kendinizi suçlamayın bu normal. ‘İlla bitireceğim’ baskısıyla da kitap okunmaz. Demek ki o kitap size göre değilmiş… Tekrar tekrar denemenin hiçbir mahsuru yok. Hemen yeni bir kitaba başlayın.

– SOSYAL MEDYADA OKUDUĞUNUZ KİTABI DUYURUN
İnsanlarla paylaşmak sizi motive edebilir. Örneğin Facebook durumunuzu ‘kitap okuyor’ olarak değiştirebilir, okuduğunuz roman hakkında bir-iki cümle yazarak arkadaşlarınızla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

– BİR KİTABA BAŞLAMADAN ÖNCE, MASANIZIN ÜZERİNE KİTABIN ANLATTIĞI EŞYALARI KOYMAYI DENEYİN
Hikayeler ve kurmacalarda her zaman küçük betimlemeler olur. Kitabın anlattığı eşyayı masanızın üzerine koyup o paragrafları okurken eşyaya bakmak konsantrasyonunuzu artırabilir. Örneğin Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi romanını okurken masanızda başkarakter Füsun ve Kemal’linkine benzer eşyaların olması hoşunuza gitmez miydi?
– NE OKUYACAĞINIZA KARAR VERMEDEN ÖNCE ELEŞTİRİLERİ GÖZDEN GEÇİRİN
Kitap ekleri bu konuda size yardımcı olabilir. Güvendiğiniz isimlerin önerdiği kitapları takip edin. İlginizi çekebilecek konuları işleyen romanları bir kenara not edin. Kendinize ‘okuma listeleri’ oluşturun. Bu listeye sadık kalın.

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANMAK İÇİN BİRKAÇ İPUCU
1- Hatırlayın: Kitap okumayanların, ‘Zamansızlıktan okuyamıyorum’ diyenlerden hiçbir hiçbir farkı yoktur!
2- Kötü alışkanlıklar, rahat bir yatağa benzer. İçeri girmek kolaydır, uyanmak zor! Artık uyanma vakti geldi… Hemen bir kitap alın!
3- Her zaman olumlu olun! Eğer okumanın eğlenceli olduğunu düşünürseniz hakikaten eğlenceli olduğunu fark edeceksiniz. Kitabı okumadan önce kendinize, “Çok iyi vakit geçireceğim!” deyin.
4- İyi bir kitap, iyi bir okuma deneyimi sunar.
5- Gün geçtikçe ve okuma alışkanlığınız oturdukça daha çok zevk alacağınızı bilin.
6- Okumanın başka bir alternatifi yoktur. Onun yerini hiçbir aktivite tutamaz.

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI EDİNMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT!
1- 21 gün okuma rutininizi devam ettirin.
2- Konuyu sevmediyseniz hemen değiştirin
3- İlk etapta eski ve yabancı kelimeleri içeren, anlaşılması zor kitapları seçmeyin.
4- 20 dakikalık okuma rutininizi 1 gün sonra 40-60 dakikaya çıkarmaya kalkmayın. Bu sizi baskı altına sokabilir ve vazgeçmeniz için bahane üretmenize sebep olur!

Paylaş

Hızlı Okuma Teknikleri

Gazete Nasıl Okunur?

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! 0216 330 22 06

BİZ SİZİ ARAYALIM