Telefon
WhatsApp
  • 13 Mart 2021, 09:03
Gazete Nasıl Okunur?

Gazete ve dergi sütunları düz metinlere göre daha dardır ve daha kolay hatta artık sizin için bir bakışta okunabilir özelliktedir. Bu nedenle satırın ortasından aşağı satırlara doğru kayma tekniği çok kere en hızlı yöntemdir.

Dergilerde ise sütunlar biraz daha geniş olabileceğinden satırın ilk ve son kelimelerine göz kaydırarak ya da satırın başındaki ve sonundaki cümleleri atlayarak okuyun. Size hangisi en rahat geliyorsa ve en verimli oluyorsa onda karar kılın. Ama önce baştan sona göz gezdirerek genel formatı kavrayın; bu aradığınız ya da ilginizi çekecek konuları seçmeli okuyarak daha kolay bulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca şu noktaları dikkate alın;

Gazete ve dergilerde, haberin can alıcı noktası manşetle verilir.

Röportajlarda önce sorulara göz atın.

Resim, çizelge ve alt yazıları konuyu aydınlatır.

Bold / Farklı karakterdeki yazılara ve tetik kelimelere dikkat etmeniz ayrıntıları yakalamanızı kolaylaştıracaktır.

Makale-fıkra yazarlarının üslubu farklıdır. Aşina değilseniz önce ilk ve son paragrafı okuyun ve yazarın üslubunu tanıyın, bu yazının genelini daha kolay ve daha iyi anlamanızı sağlar.

Gazetelerde önemli olay ilk cümlelerde verilirken,  dergilerde bu olay farklıdır. Dergide ilk paragraf özet değil, “ giriş”  veya “tanıtım”  niteliğindedir.

Farklı konular için farklı teknikler ve farklı zamanlamalar kullanmanız gerektiğini her zaman hatırlayın. Ekonomi sayfası ile spor sayfasını aynı şekilde okumak sizce ne kadar doğrudur? İlgi alanınıza göre de bunları okumak şekliniz değişken olacaktır.

Genel bilgilenme amacı haricinde özel olarak ilginizi çeken konular varsa seçmeli okuma ile tespit ettiğiniz bu bölümleri,

“ kim, ne, ne zaman, nerede, niçin, nasıl,

( 5N–1K )  sorularına cevap alacak şekilde ve zamanda okuyun ve yorumlayın. Yani etkin okuyucu olmanın tam zamanı! Tüm bunları yaparken şu bilin ki, siz artık verimli,  hızlı ve anlayarak okumayı bilen dinamik bir okuyucusunuz ve asla gereğinden yavaş okuyarak kendinize haksızlık etmeyin.

DERGİLERDE

  • Derginin ön kapağına bakarak işe başlayın.
  • İçindekiler bölümüne bakın. İlginç yerleri işaretleyin.
  • Konular arasında öncelikler sıralamalarını yapın.
  • Derginin geneline göz gezdirin.
  • İlginç gelen yerleri yeniden hızlı okuyun.
  • Daha rahat ve dingin bir kafayla okumanız gerekenleri, genel bilgiyi aldıktan sonra ayırın ve uygun bir zamanda yeniden okuyun.

Paylaş

Hızlı Okuma Teknikleri

Gazete Nasıl Okunur?

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! 0216 330 22 06

BİZ SİZİ ARAYALIM