Hızlı Okuma Teog

Teog'da Başarı

Teog’da Başarı

TEOG gibi sınavlar da başarılı olmak için bilinmesi gerekenlerden biri de test çözme teknikleridir. Bu teknikleri bilen adayların sınavda başarılı olma şansı daha yüksek. Soruları çözeceğinizden emin olmak, diğer önemli noktalar.

Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen ortak sınavlarda başarıyı elde etme yollarından biri de test çözme tekniğini bilmek. Her test için farklı taktikler uygulamak gerektiğini belirten uzmanlara göre, Türkçe’de önce soruyu sonra metni okumak gerekiyor. Matematik ile fen gibi sayısal derslerde işlemleri akıldan yapmaya çalışmak en büyük hata. Uzun ve bol işlemli görünen sorulardan korkmamak da önemli. Teog’da Başarıyı yakalamak için taktikler şöyle:

ÖNCE SORU, SONRA METNİ OKU
Türkçe: Paragraf veya şiir sorularında, önce soruyu sonra metni veya şiiri okuyun. Anlam bilgisi ile ilgili soruları kendi düşüncenize göre değil yazarın görüşüne göre cevaplandırın. Anlamını bilmediğiniz sözcükleri cümlenin gelişine dikkat ederek bulmaya çalışın.

TEOG’da MATEMATİK İŞLEMLERİNİ YAZARAK ÇÖZÜN
Matematik: Soruyu, verilenle isteneni ayırt ederek okuyun. İşlem basamaklarını akıldan değil yazarak çözün, ayrıca işlem bittiğinde sağlamasını yapın. Sınavdaki üslü ve kare köklü sayılarla ilgili soruları incelerken öğretmeninizin konuyu nasıl anlattığını düşünün.

HIZLI VE DOĞRU OKUYUP, DOĞRU ANLAMAK ÇOK ÖNEMLİ
Fen Bilimleri: Sadece biyoloji konularından (canlılar ve hayat) sorumlusunuz. Dolayısıyla soruları doğru çözmek için, doğru okuyup doğru anladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Türkçe sınavında olduğu gibi paragraf sorularında önce soruyu, sonra paragrafı okumanız gerekiyor.

TEOG’DA AŞAĞIDAKİ KONULARDA HEM BİLGİ, HEM DE YORUM GEREKİYOR
TC. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük – Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Bu testlerde bilgi kadar yorum gerektiren sorular bulunuyor. Dolayısıyla soru ile ilgili bilgilerinizi tam hatırlamanız önemli. Çözerken takıldığınız da ise mantığınızı kullanmaya dikkat edin.

TEOG’da SÖZCÜKLERİN ANLAMINI BİLEN YAPAR
Yabancı Dil: Bu alandaki soruların çözümü öncelikle sözcüklerin anlamını bildiğiniz ölçüde kolay olur. Soruların çoğunu Türkçe’de olduğu gibi doğru anlayarak çözebilirsiniz.

* ile işaretli alanaların doldurulması zorunludur.

Katılımcı Bilgileri:

Formu Dolduranın:

Help Text